03 09 2008

ZEYTİNCİ DESTEK İSTİYOR

ZEYTİNCİ DESTEK İSTİYOR

Havran 1. Ulusal Zeytin ve Zeytin Yağı Festivali düzenlendi. Festivale katılan zeytin ve zeytin yağı üreticileri maliyetlerinin çok yüksek olduğunu belirterek, 'Zeytin can çekişiyor ölmek üzeredir. Sesine kulak verilmelidir" diyerek devletten destek istediler

HAMDİ KAVAK / BALIKESİR
Balıkesir'in Havran ilçesinde 1. Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Festivali düzenlendi. Festivalin açılışına AK Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Özgün, CHP Balıkesir Milletvekili Ergün Aydoğan, Havran Kaymakamı Fatih Genel, Edremit Kaymakamı Şefik Aydın, Belediye Başkanı Levent Gökalp, Kadıköy Belediye Başkanı Sezgin İnan, diğer ilçe ve belde belediye başkanları, cumhuriyet savcıları, hakimler, siyasi parti temsilcileri, oda başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Festivalde konuşma yapan Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin de, "Zeytinyağı tanıtımında festivallerin büyük katkısı olduğunu belirterek, 'Daha çok belediye zeytin konusunda el ele verebilir. Daha büyük daha etkin çalışmalar düzenlenebilir. Hedefimiz zeytin ve zeytinyağında söz sahibi bir ülke olabilmektir" diye konuştu. Hükümetten zeytincinin maliyetinin yarı yarıya düşürülmesini beklediklerini ifade eden zeytinci İbrahim Tuna ise, "Ayrıca teknik anlamda hasat makinesi, ilaçlama konusunda, gübre konusunda destek verilmelidir. Üretim maliyetleri çok yüksek. Dünya fiyatları ile zeytinci rekabet edemiyor. Aksi halde zeytinci tarlasını süremeyecek duruma düşecektir. Zeytinci can çekişiyor. Ölmek üzeredir. Sesine kulak verilmelidir" dedi.

HEDEFİMİZ DÜNYA İKİNCİLİĞİ

Zeytin ve zeytinyağının tanıtımında önemli görevlerinin olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Levent Gökalp'de, 'Tüccarımız, üreticimiz, sanayicimiz, kamu kurum ve kuruluşları ile yerel yönetimler hep birlikte zeytin, ev zeytinyağı tüketimini daha da arttırabilmek için el ele vermek zorundayız' dedi. Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Mustafa Tan ise, "Türkiye zeytin ve zeytinyağında bir dünya lideri iken, zeytin ağacının ana vatanı iken şu anda dünyada 5., 6. sıralara gerilemiştir. Oysa hep birlikte Tarım Bakanlığı başta olmak üzere zeytincilikte çok önemli hedefe kilitlendik. Bunlardan en önemlisi; 2014 yılına geldiğimizde dünya ikinciliği hedefimizdir' şeklinde konuştu.

İSPANYA VE İTALYA'YA TEDARİKÇİ OLMALIYIZ

Türkiye 115 bin ton yağ üretildiğini ama 750 bin ton yağ üreten bir ülke olma hedeflerinin olduğunu belirten Tan, 'Türkiye'nin bu kadar büyük bir üretimle acaba İspanya, İtalya gibi tedarikçi olması gerektiğini ve kendi markaları ile katma değeri yüksek ürünler satan bir büyük dev olması gerektiğini vurguladı. Ayrıca Tan zeytin ve zeytinyağı birçok hastalığa iyi geldiğini, özellikle kanserin iki türünde, mide ülseri ve bağırsakların emiliminde, cilt sağlığında ve insan sağlığında bir yaşam biçimi olarak çok değerli bir ürünolduğunu da sözlerine ekledi.

02.09.2008

 

8
0
0
Yorum Yaz